Pierwszy w pełni elektryczny pojazd PANTHER 6×6 electric zostanie użyty na lotnisku Dallas Love Field w 2025 roku

Nowy model można zamawiać już teraz, a dostawy pierwszych pojazdów przedseryjnych zaplanowano na koniec 2025 roku.
Rosenbauer America i straż pożarna w Dallas nawiązują innowacyjne partnerstwo ukierunkowane na dalszy wspólny rozwój elektrycznego PANTHER 6×6 aż do etapu produkcji seryjnej. Pojazd przedprodukcyjny zostanie dostarczony w połowie 2025 roku i będzie używany na lotnisku Dallas Love Field (DAL), co czyni go pierwszym lotniskiem, które otrzyma elektryczny PANTHER 6×6.
Departament Straży Pożarnej w Dallas odgrywa ważną rolę jako partner do współpracy. Podczas trwającej około 6 miesięcy fazy testowej pojazd jest poddawany próbom. Sprawdzane są na przykład integracja z codziennymi operacjami, wydajność w porównaniu z obecną flotą i funkcjonalność w operacjach szkoleniowych. Zdobyte spostrzeżenia są przekazywane zespołowi ds. produktu i włączane bezpośrednio do rozwoju. Po zakończeniu fazy próbnej do floty zostanie dodany elektryczny PANTHER 6×6 jako zwykły pojazd ratowniczy. Justin Ball, tymczasowy szef straży pożarnej, powiedział „Wydział Pożarnictwa w Dallas jest dumny i podekscytowany możliwością współpracy z Rosenbauerem w celu opracowania nowych i zrównoważonych technologii, które pomogą zmniejszyć nasz ślad węglowy, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo naszych mieszkańców i milionów podróżnych co roku przelatujących przez lotnisko Dallas Love Field”. Sebastian Wolf, dyrektor generalny Rosenbauer International, dodał zaś „Dzięki elektrycznemu PANTHER 6×6 wyznaczamy nowy standard pod względem wydajności i redukcji emisji w obszarze lotniskowych samochodów strażackich. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z oddziałem straży pożarnej w Dallas w celu przetestowania i wdrożenia tej nowej technologii”.
Departament Straży Pożarnej w Dallas (DFR) jest odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową i opiekę medyczną w nagłych wypadkach w mieście Dallas i w rezultacie także za flotę pojazdów na lotnisku Dallas Love Field Airport, gdzie elektryczny PANTHER 6×6 będzie używany w strażnicy DAL ARFF 21 . Departament lotnictwa miasta Dallas przywiązuje szczególną wagę do zrównoważonego rozwoju i do 2040 roku planuje osiągnąć stan bezemisyjny. Aby to uzyskać, istniejąca remiza strażacka zostanie przeprojektowana i zbudowana w ramach projektu „DAL ARFF Station 21 Wymiana”. Nowa remiza strażacka powinna być nie tylko nowoczesna i optymalnie zlokalizowana, aby zminimalizować czas pracy, ale też skupiać się na efektywności energetycznej i zrównoważonym rozwoju. Obejmuje to również stopniową wymianę pojazdów flotowych na pojazdy z napędami alternatywnymi. Andreas Zeller, dyrektor sprzedaży w Rosenbauer International, wskazuje „Jesteśmy zadowoleni ze współpracy ze strażą pożarną w Dallas i lotniskiem Dallas Love Field dla dalszego rozwoju elektrycznego PANTHER 6×6. Wnioski z rzeczywistych warunków pracy na lotnisku Dallas Love Field zostaną uwzględnione w optymalizacji pojazdu. W przyszłości otwiera to portom lotniczym drogę do dalszego zmniejszania swojego śladu węglowego poprzez korzystanie z pojazdów niskoemisyjnych”.
W maju 2024 roku Dallas Love Field jeszcze bardziej rozszerzyło swój status neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i osiągnęło poziom 4 – Transformacja w programie akredytacji węglowej na lotnisku (ACA). Dzięki temu DAL, najbardziej ruchliwy węzeł lotniczy w USA, stał się jednym z zaledwie pięciu lotnisk w kraju i jednym z dwóch w Teksasie, które uzyskały w programie certyfikat na poziomie 4 lub wyższym. Samofinansujący się obiekt miejski obsłużył w 2023 roku ponad 17,6 mln pasażerów, najwięcej w swojej historii, oraz sam finansuje ten innowacyjny rozwój. Lotnisko obsługuje średnio 675 samolotów dziennie, co czyni go jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk dla prywatnych samolotów. Ten wysoki poziom aktywności uwydatnia potrzebę posiadania najnowocześniejszej infrastruktury bezpieczeństwa i szybkiego reagowania w sytuacjach awaryjnych. Patrick Carreno, dyrektor Dallas Love Field, mówi „Zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo to najważniejsze priorytety lotniska Dallas Love Field. Zaangażowanie naszego partnera, Dallas Fire-Rescue, jest niezbędne dla funkcjonowania lotniska. Kupując elektryczny pojazd PANTHER 6×6, mamy nadzieję wyposażyć ratowników w wyjątkowe narzędzie pracy, które przyczyni się do ratowania życia oraz naszego zaangażowania w efektywność energetyczną i redukcję emisji”.
Oprócz przedseryjnej wersji elektrycznej PANTHER 6×6 dla Dallas, w zakładzie w Leonding (Austria) wyprodukowano i przetestowano trzy prototypy. Organizacje ratunkowe mogą zamawiać nowego elektrycznego PANTHER 6×6 od początku października 2024 roku. Pierwsze pojazdy przedseryjne mogłyby zostać dostarczone już pod koniec 2025 roku.
Elektryczny PANTHER 6×6
Dzięki elektrycznemu PANTHER 6×6 dostępny jest kolejny zelektryfikowany samochód strażacki Rosenbauer. W 2022 roku na targach Interschutz w Hanowerze podmiot zaprezentował niemal produkcyjny elektryczny pojazd koncepcyjny PANTHER 6×6.
Podobnie jak modele z silnikami spalinowymi, elektryczny PANTHER 6×6 charakteryzuje się doskonałymi osiągami. Przyspiesza wyłącznie na napędzie elektrycznym od 0 do 80 km/h w niecałe 25 sekund. W tak zwanym „trybie doładowania” przyspieszenie pojazdu można osiągnąć nawet w mniej niż 20 sekund. Nisko położony środek ciężkości i idealnie dopasowane do zastosowania podwozie zapewniają także wyjątkową dynamikę jazdy w każdej sytuacji. Ponadto pompa wody pożarniczej może pracować wyłącznie elektrycznie przy pełnym obciążeniu (9000 l/min).
Przy tym elektryczna platforma napędowa opracowana przez Rosenbauera specjalnie dla PANTHER 6×6 electric wraz z akumulatorami wysokiego napięcia gwarantuje wystarczającą ilość energii na dojazd na miejsce w ciągu dwóch do trzech minut, wykorzystanie całego zapasu środka gaśniczego i jazdę powrotną zgodnie ze specyfikacjami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) lub Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Wstępne testy z prototypami wykazały, że na jednym ładowaniu akumulatora można wykonać kilka takich wyjazdów misyjnych lub wyjazdowych.
Lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy łączy w sobie bezpieczeństwo i funkcjonalność obecnej generacji z zaletami elektromobilności, takimi jak redukcja hałasu i emisji. Oprócz spełnienia obowiązujących na całym świecie norm i wymagań lotnisk, takich jak ICAO, NFPA 414/1900 czy FAA, elektryczny PANTHER 6×6 ma wspierać branżę portów lotniczych w skutecznym zmniejszaniu emisji CO 2 .
PANTHER 6×6 electric można ładować zarówno prądem stałym, jak i przemiennym, a maksymalna moc ładowania wynosi do 300 kW (DC). Oznacza to, że pojazd jest gotowy do kolejnego użycia elektrycznego w czasie krótszym niż 20 minut. W celu wsparcia i rezerwy w pojeździe zainstalowano system zasilania awaryjnego, dostępny w przypadku zwiększonych wymagań wydajnościowych lub do ciągłego użytkowania, w ten sposób zapewniając nieograniczoną użyteczność pojazdu.
Rosenbauer wyraża przekonanie, że elektryczny PANTHER 6×6 wyłącznie na napędzie elektrycznym poradzi sobie z ponad 90% codziennych zadań, w tym operacji i ćwiczeń. Opracowany jako potężny pojazd straży pożarnej na lotnisku, zabezpiecza służbom ratunkowym przyjazne dla środowiska, a jednocześnie bardziej wydajne środowisko pracy. Dzięki temu elektrycznemu PANTHER 6×6 koncern Rosenbauer zatem wyznacza nowy standard w łączeniu wydajności i zrównoważonego rozwoju.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent