MAN eTruck jako klucz do rozbudowy łańcucha bezemisyjnych dostaw w VW. eTGX Ultra Low Liner to pojazd specjalnie zaprojektowany do transportu dużych wolumenów w branży motoryzacyjnej. Przekazując pierwszy MAN eTruck Grupie Duvenbeck, MAN Truck & Bus wyznacza kolejny kamień milowy w elektryfikacji transportu towarowego. Ciągnik siodłowy Ultra Low Liner eTGX, opracowany specjalnie pod kątem wymagań wolumenu załadunku w logistyce motoryzacyjnej, ma sprawić, że w przyszłości logistyka zakładów Volkswagena stanie się szczególnie przyjazna dla klimatu. Zgodnie z listem intencyjnym (LOI) podpisanym przez obie strony, do 2026 roku Duvenbeck zamierza wprowadzić do eksploatacji do 120 sztuk eTGX. Duvenbeck wdroży eTruck w różnych obszarach regionu spedycyjnego Ren-Ruhra i BeNeLux jako część logistyki zakładów VW.

Friedrich Baumann, Chief Sales & Customer Solutions Officer w MAN Truck & Bus, wyjaśnia „Dzięki Ultra Low Liner eTruck firma MAN opracowała rozwiązanie idealnie dostosowane do wymagań branży motoryzacyjnej. Żaden inny seryjnie produkowany elektryczny ciągnik siodłowy nie może ciągnąć naczep o wysokości wewnętrznej trzech metrów. Dzięki temu jest to idealny wybór do transportów o dużych wymaganiach objętościowych. Jesteśmy zachwyceni, że mamy u boku dwóch silnych partnerów, Duvenbeck i Volkswagen, którzy wprowadzą tę innowację na drogi”.

Duvenbeck: Partner na rzecz zielonej logistyki

Zrównoważony rozwój jest od lat centralnym elementem strategii korporacyjnej Duvenbeck. Dzięki inicjatywie „Green Logistics” firma koncentruje się na niskoemisyjnych i oszczędzających zasoby rozwiązaniach transportowych. „MAN eTruck to ważny krok w kierunku logistyki bezemisyjnej. Pomaga nam spełniać wymagania naszych klientów i jednocześnie chronić środowisko. Zrównoważony rozwój jest częścią naszej codziennej praktyki”, podkreśla Bernd Reining, starszy dyrektor ds. zakupów w Duvenbeck.

Duvenbeck stale wdraża środki mające na celu optymalizację efektywności energetycznej i oszczędzanie zasobów. Obejmują one wykorzystanie alternatywnych układów napędowych, redukcję pustych przebiegów i innowacyjne koncepcje ładowania. Wykorzystanie eTruck oznacza dalszy wkład w minimalizację emisji CO₂ w łańcuchu dostaw.

Przyjazna dla klimatu logistyka dla Volkswagena Logistyka dla Volkswagena

Duvenbeck będzie w przyszłości używać eTruck do zaopatrywania produkcji Volkswagena. Simon Motter, szef logistyki grupy Volkswagen, podkreśla znaczenie projektu „Nasz partner Duvenbeck podejmuje odważny krok naprzód: MAN eTrucks są po raz pierwszy używane w zakładzie Volkswagena w Wolfsburgu. Oznacza to, że teraz można udowodnić przydatność technologii do codziennego użytku i opłacalność. Wykorzystanie MAN eTrucks jest częścią programu logistyki goTOzero impact, dzięki któremu Volkswagen wkroczył na ścieżkę logistyki konsekwentnie przyjaznej dla klimatu. W dłuższej perspektywie wykorzystanie elektrycznych ciężarówek jest najważniejszą dźwignią redukcji emisji CO2 w transporcie drogowym. Tam, gdzie strategicznie priorytetowe wykorzystanie kolei z zieloną energią elektryczną nie jest możliwe, na przykład z powodu braku połączeń kolejowych, preferowane są ciężarówki BEV z zieloną energią elektryczną. W koncepcji crossmodalnej – międzygałęziowej wykorzystuje się je zgodnie z ich mocnymi stronami: kolej na trasach dalekobieżnych, przyjazne dla środowiska ciężarówki do przewozu wstępnego i dalszego przewozu oraz na trasach krótko- i średniodystansowych.

Wariant Ultra Low Liner eTruck MAN eTGX doskonale nadaje się do zastosowań w logistyce motoryzacyjnej i oferuje zasięg około 500 kilometrów.

Innowacje technologiczne jako klucz

eTGX Ultra Low Liner eTruck jest pionierem w swojej klasie: z wysokością naczepy wynoszącą zaledwie 950 mm, bardzo krótkim rozstawem osi równym 3,75 metra, a mimo to maksymalną pojemnością akumulatora, oferując zasięg około 500 kilometrów. Dzięki temu doskonale nadaje się do zastosowań w logistyce motoryzacyjnej, gdzie maksymalna objętość ładunku przy dojściu do trzech metrów wysokości wewnętrznej jest ważniejsza niż duża masa ładunku. Dzięki modułowej koncepcji akumulatora z wyborem czterech, pięciu lub sześciu pakietów akumulatorów i poziomów mocy 449 i 544 KM można go optymalnie dostosować do każdego zadania transportowego. Oprócz standardowej technologii ładowania CCS (do 375 kW) można go zamówić z nowym standardem MCS o mocy ładowania do jednego megawata, co umożliwia jeszcze szybsze ładowanie pośrednie podczas przerwy kierowcy w jeździe.

Przy przechodzeniu na elektromobilność firmy transportowe korzystają również z 360-stopniowego doradztwa eMobility firmy MAN: doradztwo w zakresie przejścia na elektromobilność obejmuje analizy dotyczące wdrożenia pojazdów i wymagań infrastruktury ładowania dopasowane do potrzeb klienta. Zakres usług MAN obejmuje także dostarczanie samej infrastruktury ładowania poprzez partnerstwa z dostawcami tej infrastruktury. Ponadto, podobnie jak w przypadku ciężarówek z napędem konwencjonalnym, są dostępne umowy serwisowe i rozwiązania finansowe specjalnie dostosowane do mobilności elektrycznej oraz liczne usługi cyfrowe do użytku z nowymi elektrycznymi autami. Należą do nich MAN eReadyCheck, którego klienci mogą użyć, aby sprawdzić, w jaki sposób ich trasy dostaw mogą być napędzane wyłącznie elektrycznie, oraz usługa ładowania MAN Charge & Go obejmująca kartę ładowania, umożliwiającą proste, skonsolidowane planowanie ładowania i rozliczanie tras międzynarodowych.

Grupa TIP: elastyczność poprzez wynajem

eTGX jest wdrażany w Duvenbeck przez TIP Group, jedną z wiodących niezależnych od producenta firm wynajmujących pojazdy użytkowe i dostawców usług dla branży transportu i logistyki. Dostarczają eTruck, TIP umożliwia podmiotom takim jak Duvenbeck elastyczne i szybkie reagowanie na rosnące wymagania zrównoważonej logistyki. Oliver Bange, wiceprezes regionu Europy Środkowej w TIP Group, wyjaśnia „Naszym celem jest wyposażenie naszych klientów w nowoczesne, przyjazne dla środowiska pojazdy i wspieranie ich w drodze do większej zrównoważoności.

Grupa TIP angażuje się w bardziej zrównoważoną przyszłość branży logistycznej. Skupiając się na wynajmie pojazdów bezemisyjnych, wnosi istotny wkład we wprowadzanie rozwiązań bezemisyjnych. To innowacyjne podejście nie tylko wspiera dekarbonizację branży, ale też konsekwentnie napędza transformację w kierunku logistyki bardziej przyjaznej dla klimatu.

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent