W czerwcu tego roku, najpierw 5 czerwca podczas pierwszej prezentacji cywilnej gamy Phoenix ostatniej generacji, później już w trakcie czerwcowych targów zbrojeniowych Eurosatory w Paryżu, Tatra TRUCKS a.s. ujawniła pierwszego wojskowego przedstawiciele serii Force trzeciego pokolenia.

Był to pojazd w wydaniu podstawowym, 3-osiowym, z długą kabiną i tradycyjną skrzynią ładunkową. W dniu 26 listopada czeska firma dodała zaś kolejne grafiki następnych przygotowywanych odmian wojskowych. Będą to:

  • wariant paliwowy na 4-osiowym podwoziu FORCE 8×8 z zabudową typu CN 19A z innej czeskiej firmy – KOBIT, spol. s r.o. Ta zabudowa o pojemności 19000 litrów służy głównie do transportu i krótkotrwałego przechowywania oleju napędowego lub innych paliw zgodnie z normą F-34 zgodną z NATO STANAG 3747.

  • wariant paliwowy na 2-osiowym podwoziu Force 4×4 i z w związku z tym z nadwoziem o mniejszej pojemności 6000 litrów, oznaczonym jako CN 6 A, także pochodzącym z czeskiego przedsiębiorstwa KOBIT, spol. s r.o. Analogicznie jak większe nadwozie, to również przeznaczono do dozowania i transportu oleju napędowego, lekkiego oleju opałowego lub innych paliw zgodnych z normą F-34 zgodną z NATO STANAG 3747. W tej kompletacji samochód dedykowany został przede wszystkim do tankowania samolotów, helikopterów, pojazdów bojowych i logistycznych na misjach;

  • tzw. ciężki transporter wsparcia logistycznego z systemem załadunkowym LHS – Force 8×8 LHS. Zamontowany na autach Tatry system ten przeznaczono do obsługi kontenerów towarowych ISO 668 seria 1, platform NATO STANAG 2413 i powiązanych modułów. Wysokość pojazdu kontenerowego ISO1C lub ISO1CC jest zminimalizowana poniżej 4 m, aby spełnić europejskie przepisy drogowe;

  • ciężki transporter wsparcia logistycznego typu cargo/platforma, na 4-osiowym podwoziu Force 8×8, z tradycyjną skrzynią ładunkową z opończą. Ciężarówki logistyczne tego rodzaju zasadniczo przewożą palety, zaopatrzenie, amunicję i broń, ale jest też miejsce dla żołnierzy. Dzięki swoim specyficznym cechom konstrukcyjnym ciężarówka ta szczególnie nadaje się dla sił ekspedycyjnych.

Wszystkie te modele otrzymały długą kabinę, która w opcji może być zamieniona – na już dostępną na rynku cywilnym wydłużoną, załogową, czterodrzwiową, oraz wyłącznie pojedyncze ogumienie, co oznacza ponadprzeciętne zdolności do pokonywania nawet trudnego terenu.

Ogólnie nowa trzecia generacja Force zawiera nowoczesną elektronikę pokładową oraz cechuje się wysoką tzw. wszechstronnością aplikacyjną, w tym zmiennością przy dostosowywaniu do potencjalnego wykonywania szeregu odmiennych zastosowań wojskowych i ratowniczych. Pomocna w tym okazuje się m.in. możliwość konfigurowania licznych docelowych wykonań samochodów, różniących się nie tylko liczbą osi i ewentualnie założeniem z tyłu bliźniaczego ogumienia, ale też zestawieniem głównych składowych układu napędowego. Dostępne są bowiem różne konfiguracje silników (Tatra – chłodzone powietrzem, Cummins i Caterpillar – chłodzone cieczą) oraz skrzynie biegów (Tatra – zautomatyzowane, mechaniczne, ZF i Allison- w pełni automatyczne). Poza tym standardowo konfiguracje napędu 4×4, 6×6 i 8×8 z czasem mają uzupełnić terenowe wersje mega wieloosiowe – 5- i 6-osiowe.

               Tekst: Jarosław Brach

                Zdjęcia: Producent