Łączna inwestycja w wysokości około 100 milionów EUR. Prawie 350 miejsc pracy w przyszłościowej technologii. Rozpoczęcie seryjnej produkcji akumulatorów do całkowicie elektrycznych ciężarówek i autobusów MAN od kwietnia 2025 roku. MAN jest pierwszym producentem pojazdów użytkowych w Niemczech z własną seryjną produkcją akumulatorów
Prezes firmy Alexander Vlaskamp podkreśla „Utworzenie własnej produkcji akumulatorów jest kamieniem milowym dla MAN oraz ważnym znakiem dla Bawarii i Niemiec jako lokalizacji przemysłowej”.

MAN Truck & Bus przechodzi na elektromobilność w szybkim tempie: po zaledwie rocznym okresie budowy w swojej siedzibie w Norymberdze firma świętuje ceremonię zawieszenia wiechy na nowym budynku do seryjnej produkcji akumulatorów do całkowicie elektrycznych ciężarówek i autobusów. Kilka tygodni po dostarczeniu pierwszego eTruck klientowi, ceremonia zawieszenia wiechy stanowi kolejny punkt kulminacyjny dla monachijskiego producenta pojazdów użytkowych. Od kwietnia 2025 roku akumulatory wysokiego napięcia będą produkowane przemysłowo w Norymberdze przy użyciu najnowocześniejszych metod produkcji na powierzchni 17 000 metrów kwadratowych. W przyszłości stworzy to prawie 350 nowych miejsc pracy. MAN będzie pierwszym wytwórcą pojazdów użytkowych, który rozpocznie własną seryjną produkcję akumulatorów w Niemczech. Łączna wartość inwestycji w nowy budynek, w tym inwestycje w logistykę, infrastrukturę, budynki i zakłady produkcyjne, wynosi około 100 milionów EUR.
Alexander Vlaskamp „Napędy przyszłości powstają w Norymberdze. Nie tylko opracowujemy tu baterie, ale za kilka miesięcy będziemy też wykorzystywać najnowsze technologie do ich seryjnej produkcji. Uroczystość zawieszenia wiechy jest ważnym kamieniem milowym dla naszej firmy na drodze do poważnej transformacji w kierunku elektromobilności. To również wyraźne zobowiązanie MAN wobec Bawarii i Niemiec jako lokalizacji biznesowej. Stało się to możliwe dzięki ścisłej współpracy między firmą, naszą radą zakładową i bawarskimi politykami”.
Obecnie pakiety baterii do całkowicie elektrycznych pojazdów MAN w małych seriach są już produkowane w zakładzie w Norymberdze. Wraz z rozpoczęciem produkcji wielkoseryjnej, obszar produkcji małoseryjnej będzie stopniowo przekształcany w strefę rozwoju kolejnej generacji baterii i regeneracji baterii. Od kwietnia 2025 roku będą dostarczane moduły umieszczane w warstwach baterii w produkcji wielkoseryjnej. Warstwy te będą układane jedna na drugiej, aby utworzyć pakiet baterii, a następnie poddawane testom.
Na powierzchni 17 000 metrów kwadratowych zostanie zainstalowanych ponad 50 ręcznych i zautomatyzowanych stanowisk montażowych oraz siedem stanowisk testowych do zapewnienia jakości. Instalacja pierwszych systemów produkcyjnych już się rozpoczęła. Od kwietnia 2025 roku w początkowej fazie rozbudowy będzie produkowanych do 50 000 baterii rocznie. W zależności od rozwoju rynku, do 2030 roku ta zdolność ma zostać zwiększona do 100 000 baterii wysokiego napięcia. Nowy budynek o wysokości ponad 35 metrów jest najwyższym budynkiem produkcyjnym na terenie zakładu.
Ingo Essel, szef zakładu MAN w Norymberdze, wskazał „Wejście w elektromobilność to decydujący krok w przyszłość dla naszego zakładu. Mamy dziesięciolecia doświadczenia w rozwoju i produkcji silników oraz jesteśmy teraz w idealnej sytuacji, aby stać się centrum doskonałości w zakresie alternatywnych technologii napędowych”.
Wolny Kraj Związkowy Bawaria też finansuje dalszy rozwój i badania nad technologią akumulatorów kwotą około 30 milionów EUR. Umożliwiło to między innymi integrację innowacyjnych ogniw do spawania laserowego. Spawanie laserowe jest najbardziej innowacyjną, wydajną i delikatną technologią produkcji w budowie modułów akumulatorowych. Dzięki mocnemu laserowi tarczowemu o mocy 8 kW, optyce sterowanej przez robota i ultracienkim czujnikom poszczególne ogniwa akumulatorów są elektrycznie połączone ze sobą z najwyższą precyzją i jakością. Wspólnie z Uniwersytetem Technicznym (TU) w Monachium MAN prowadzi badania nad dalszym rozwojem tej technologii, która będzie wykorzystywana w przyszłej generacji akumulatorów.

 

       Tekst: Jarosław Brach

       Zdjęcia: Producent