Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu oraz kraje związkowe Badenia-Wirtembergia i Nadrenia-Palatynat zatwierdzają dofinansowanie w wysokości 226 mln EUR dla Daimler Truck na rozwój, produkcję małoseryjną i wdrożenie u klientów 100 ciężarówek z ogniwami paliwowymi.
Dofinansowanie jest częścią ważnego projektu wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI) programu wodorowego Unii Europejskiej.Ciężarówki z ogniwami paliwowymi mają być budowane w zakładzie Mercedes-Benz w Wörth i oczekuje się, że od końca 2026 roku zostaną oddane do użytku u różnych klientów.

Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV) oraz kraje związkowe Badenia-Wirtembergia i Nadrenia-Palatynat zatwierdzają dofinansowanie w wysokości 226 mln EUR na rozwój, produkcję małoseryjną i wdrożenie u klientów (eksploatację i konserwację) 100 ciężarówek z ogniwami paliwowymi. Wniosek został poddany obszernej analizie, również przez Komisję Europejską. Karin Rådström, CEO Daimler Truck, stwierdziła „Zatwierdzenie finansowania na rozwój i produkcję małoseryjną 100 ciężarówek z ogniwami paliwowymi jest ważnym impulsem dla wykorzystania wodoru w transporcie drogowym ładunków. To finansowanie jest zatem silnym sygnałem nie tylko dla Daimler Truck, ale dla całego sektora pojazdów użytkowych”. Dr Volker Wissing, federalny minister ds. cyfryzacji i transportu oraz federalny minister sprawiedliwości, wskazał „Zrównoważony transport ciężarówkami zasilanymi wodorem jest już dzisiaj możliwy. Daimler Truck to pierwszy europejski wytwórca, który wyprodukował seryjnie ciężarówkę, która wykorzystuje ciekły wodór – i tym samym stanowi ważny impuls dla komercyjnego spożytkowania technologii wodorowej w transporcie drogowym ładunków. Cieszę się, że moje ministerstwo wspiera projekt wspólnie z Badenią-Wirtembergią i Nadrenią-Palatynatem kwotą 226 milionów EUR. Dzięki wdrożeniu nowych ciężarówek z ogniwami paliwowymi uzyskujemy ważne informacje na temat przyszłego zestawu technologii napędowych umożliwiających zrównoważony przewóz ładunków”. Daniela Schmitt, minister stanu ds. gospodarki, transportu, rolnictwa i uprawy winorośli kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, oceniła „Dzisiaj jest dobry dzień dla przyszłości zakładu w Wörth, dobry dzień dla Nadrenii-Palatynatu jako centrum przemysłu i innowacji oraz dobry dzień dla międzynarodowej konkurencyjności przemysłu pojazdów użytkowych w południowo-zachodnich Niemczech. Rozwój i produkcja 100 ciężarówek z ogniwami paliwowymi to impuls dla przyszłości przemysłu pojazdów użytkowych tutaj, z Wörth na cały świat”. Dr Andre Baumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Klimatu i Sektora Energetycznego, dodał zaś „Razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy, razem możemy promować ochronę klimatu: Cieszę się, że ten rozległy projekt IPCEI doszedł do skutku i będzie napędzał rozwój wodoru również w ważnym sektorze transportu ciężkiego. Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia z przyjemnością uczestniczy w finansowaniu tego innowacyjnego projektu kwotą do 50 milionów EUR”.
W drodze do dekarbonizacji transportu za pomocą ciężarówek zasilanych wodorem, Daimler Truck złożył wniosek o dofinansowanie w 2021 roku na rozwój ciężarówek z ogniwami paliwowymi i wdrożenie małych serii u klientów w transporcie dalekobieżnym. Koncern otrzyma teraz około dwóch trzecich całkowitej kwalifikowanej kwoty złożonej we wniosku o dofinansowanie IPCEI. Podmiot będzie też nadal samodzielnie ponosił znaczną część całkowitych inwestycji w rozwój ciężarówek z ogniwami paliwowymi.
Projekt finansowania, utworzony w ramach programu Unii Europejskiej IPCEI (Important Project of Common European Interest) Hydrogen, obejmuje zarówno działania związane z pojazdami, jak i produkcją. Oprócz rozwoju i budowy pojazdów, finansowanie zostanie wykorzystane na studia wykonalności w odniesieniu do łańcucha wartości wodoru oraz na inwestycje w wymaganych zakładach produkcyjnych i procesach przygotowawczych do planowanej produkcji seryjnej. Kluczowe komponenty mają zostać zmontowane w różnych niemieckich zakładach wytwórczych i udostępnione do montażu końcowego. Kassel (elektryczna oś napędowa) i Mannheim („Tech Tower”) to dwa z zaangażowanych zakładów, podczas gdy ogniwa paliwowe mają pochodzić z pilotażowej produkcji cellcentric w Esslingen i mają zostać zmontowane w systemie bliźniaczym w zakładzie w Gaggenau. Montaż końcowy ciężarówek z ogniwami paliwowymi nowej generacji ma się odbyć w zakładzie Mercedes-Benz w Wörth, a ciężarówki mają zostać oddane do użytku u różnych klientów od końca 2026 roku.
Ciekły wodór umożliwia zasięg 1000 kilometrów i więcej
W swojej ocenie finansowania na wczesnym etapie Komisja Europejska stwierdziła, że nie ma porównywalnego przedsięwzięcia do wdrożenia ciekłego wodoru w tym projekcie, co zostało pozytywnie wyróżnione w zakresie kryteriów IPCEI. W stanie ciekłym ten nośnik energii ma znacznie wyższą gęstość energii w porównaniu z wodorem gazowym. Oznacza to, że można przetransportować więcej wodoru, co znacznie zwiększa zasięg i ostatecznie umożliwia osiągnięcie wydajności porównywalnej z konwencjonalną ciężarówką z silnikiem Diesla. Ponadto dzięki ciekłemu wodorowi da się znacznie ograniczyć wysiłki związane z transportem. Do tego zbiorniki na ciekły wodór oferują korzyści w zakresie kosztów i masy w porównaniu ze sprężonym wodorem gazowym. W ten sposób zastosowanie ciekłego wodoru umożliwia między innymi większą ładowność. Dzięki temu Mercedes-Benz GenH2 Truck nadaje się równie dobrze do elastycznego i wymagającego transportu drogowego na duże odległości, jak konwencjonalne ciężarówki z silnikiem Diesla. We wrześniu 2023 roku Daimler Truck pomyślnie to zademonstrował, gdy zatwierdzony do użytku na drodze publicznej prototyp Mercedes-Benz GenH2 Truck ukończył #HydrogenRecordRun, pokonując 1047 km z jednym tankowaniem ciekłego wodoru na pokładzie. Ciężarówki z ogniwami paliwowymi finansowane w ramach IPCEI mają wejść do eksploatacji u klientów dzięki tej sprawdzonej technologii ciekłego wodoru.
Mała seria jest częścią szeroko zakrojonych testów ciężarówek z ogniwami paliwowymi.
Niewiążąca perspektywa finansowania wydana w 2022 roku umożliwiła Daimler Truck wcześniejsze rozpoczęcie działań. Od tego czasu zbudował on pierwsze prototypy ciężarówki napędzanej ogniwami paliwowymi, a obecnie pięciu klientów testuje te auta w ramach wstępnych prób, zdobywając doświadczenie w zakresie pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi. Pięć ciągników siodłowych jest wykorzystywanych w różnych zastosowaniach długodystansowych na określonych trasach w Niemczech i tankowanych na dwóch stacjach tankowania ciekłego wodoru (sLH2 w Wörth am Rhein i jedna w okolicach Duisburga). W ten sposób Daimler Truck i jego firmy partnerskie tworzą projekt-latarnię, pokazując, że transport bezemisyjny z wykorzystaniem ciężarówek zasilanych wodorem jest już dzisiaj możliwy.
Przewiduje się, że 100 ciężarówek z ogniwami paliwowymi finansowanych przez IPCEI zostanie dostarczonych pod koniec 2026 roku. Jednak, aby transformacja w kierunku zrównoważonego transportu zakończyła się sukcesem, w nadchodzących latach konieczne będzie zapewnienie budowy międzynarodowej infrastruktury tankowania i wystarczającej podaży konkurencyjnego cenowo zielonego ciekłego wodoru.
Daimler Truck konsekwentnie realizuje dwutorową strategię z pojazdami zasilanymi wodorem i akumulatorami.
Jako jeden z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych, Daimler Truck zobowiązał się do przestrzegania Porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu. Celem jest oferowanie do 2039 roku wyłącznie nowych pojazdów, które są neutralne pod względem emisji CO2 w eksploatacji głównych na globalnych rynkach (Europa, USA, Japonia) ważnych dla podmiotu. Ciężarówki z napędem elektrycznym na baterie są idealnym wyborem do transportu dystrybucyjnego, a w przypadku Mercedesa-Benz eActros 600 do transportu dalekobieżnego z regularnym wdrażaniem na planowanych trasach z odpowiednimi odległościami i opcjami ładowania. Ciężarówki z ogniwami paliwowymi mogą być lepszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku bardzo elastycznych i niezwykle wymagających wdrożeń w transporcie ciężkim i dalekobieżnym. Ponadto dostępność odpowiedniej infrastruktury i wystarczającej ilości zielonej energii elektrycznej są kluczowe dla pomyślnego przejścia na technologie neutralne pod względem emisji CO2. Koncern pozostaje przekonany, że szybkie i tańsze pokrycie tego zapotrzebowania na energię można osiągnąć tylko przy użyciu obu technologii.

 

 

           Tekst: Jarosław Brach

           Zdjęcia: Producent