Ładowanie zamiast tankowania: fabryka Mercedes-Benz w Wörth otwiera park szybkiego ładowania dla ciężarówek elektrycznych w logistyce przychodzącej
Wörth am Rhein – fabryka Mercedes-Benz w Wörth niedawno świętowała otwarcie nowego parku ładowania dla ciężarówek z napędem elektrycznym, dostarczając zakładowi sześć nowych stacji szybkiego ładowania dla ciężarówek.
Budowa parku szybkiego ładowania w zakładzie w Wörth jest ważnym kamieniem milowym w dalszej elektryfikacji drogowego transportu towarowego: Mercedes-Benz Trucks koncentruje się również na ciężarówkach elektrycznych w swoim własnym łańcuchu dostaw i do końca 2026 roku ma na celu zelektryfikowanie 100 procent ruchu dostawczego do największej fabryki ciężarówek. Od początku projektu 20 procent dostaw materiałów produkcyjnych zamawianych bezpośrednio przez Daimler Truck zostało już zelektryfikowanych. Integralną część przyszłej koncepcji logistyki przychodzącej Mercedes-Benz Trucks dla ruchu dostaw bezemisyjnych stanwi też utworzenie infrastruktury ładowania należącej do fabryki i znakdującej się właśnie zakładzie w Wörth. To kolejny przykład oferty TruckCharge marki Daimler Truck, obejmującej takie tematy, jak doradztwo, infrastruktura oraz eksploatacja związane z e-infrastrukturą i ładowaniem ciężarówek elektrycznych. Utworzenie wewnętrznej infrastruktury ładowania zapewnia, że firmy transportowe mogą ładować swoje ciężarówki w czasie oczekiwania i rozładunku. Osiem punktów ładowania zostało już zainstalowanych i uruchomionych na terenie fabryki w Wörth. Ofertę tę uzupełnia teraz nowy park szybkiego ładowania z sześcioma dodatkowymi stacjami ładowania, z możliwością dodania dwóch kolejnych stacji ładowania, spełniających wymagania przyszłych potrzeb w zakresie ładowania megawatowego. Nowe stacje szybkiego ładowania zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie wjazdu do zakładu przy bramie 2, przez którą ruch dostawczy wjeżdża do fabryki w Wörth. Andreas Bachhofer, dyrektor tego zakładu, stwierdza „Spośród ośmiu planowanych stacji ładowania TruckCharge, sześć stacji szybkiego ładowania o mocy 400 kW zostanie uruchomionych natychmiast i będzie zasilać ciężarówki energią elektryczną podczas parkowania w strefie oczekiwania dla ciężarówek. Kolejne stacje ładowania są planowane w kluczowych punktach dla ruchu dostawczego w bezpośrednim sąsiedztwie produkcji w zakładzie w Wörth. Proces ładowania może zatem odbywać się podczas załadunku i rozładunku, co pozwala nam dostarczać ładunki do zakładu tak wydajnie, jak to możliwe”. Steffen Weiß, burmistzr miasta, dodał „Dla miasta Wörth am Rhein ten park szybkiego ładowania wysyła sygnał. Podczas gdy dla wielu obywateli tankowanie olejem napędowym nowych pojazdów z fabryki jest od lat czymś powszechnym w pobliżu naszych stacji paliw, w dobie elektromobilności „proces tankowania” jest obecnie coraz częściej przenoszony do fabryki”.
Oprócz stacji ładowania TruckCharge zbudowano nową stację transformatorową o mocy wyjściowej 6 megawatów, aby dostarczać energię do wydajnych stacji szybkiego ładowania. Połaczono ją z siecią zakładu za pomocą nowej linii wysokiego napięcia 20 000 V.
Od 2022 roku w Centrum Informacji Oddziałowej (BIC) w Wörth am Rhein, w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, znajduje się już park ładowania dla klientów. Tutaj zainteresowani e-ciężarówkami mogą testować stacje ładowania i koncepcje ładowania różnych producentów oraz z ekspertami Mercedes-Benz Trucks opracowywać na miejscu dostosowane do swoich zastosowań rozwiązania ładowania.
O fabryce Mercedes-Benz w Wörth
Największa fabryka montażowa ciężarówek Mercedes-Benz Trucks w Wörth am Rhein została założona w 1963 roku. Od początku wyprodukowano tu około 4,4 miliona ciężarówek. Obecnie są to serie Actros, Arocs i Atego. W Wörth powstają także Mercedes-Benz Special Trucks Econic, Unimog i Zetros. Produkcja seryjna akumulatorowo-elektrycznych typów eActros 300/400 do transportu dystrybucyjnego rozpoczęła się w 2021 roku. W 2022 roku na rynek weszła druga elektryczna ciężarówka Mercedes-Benz eEconic do użytku komunalnego. W październiku 2023 roku globalnej publiczności zaprezentowano model eActros 600 do transportu dalekobieżnego. Rozpoczęcie jego produkcji seryjnej w Wörth zaplanowano pod koniec listopada 2024 roku. Zakład Mercedes-Benz w Wörth, zatrudniający około 10 000 pracowników, pozostaje drugim co do wielkości pracodawcą w Nadrenii-Palatynacie.
TruckCharge — nowa marka Daimler Truck łączy w sobie usługi e-infrastruktury i ładowania w Europie
Aby uczynić e-mobilność prostą i opłacalną dla swoich klientów poza samym zakupem elektrycznych ciężarówek, na początku targów IAA Daimler Truck wprowadził na rynek w Europie nową markę TruckCharge. Pod tą nazwą firma łączy swoje usługi związane z e-infrastrukturą i ładowaniem elektrycznych ciężarówek, tj. doradztwo oraz wsparcie w zakresie infrastruktury i eksploatacji zelektryfikowanych baz dla spedytorów i przedsiębiorstw przemysłowych.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent