Einride i DAF podpisały list intencyjny dotyczący dostawy 50 w pełni elektrycznych ciężarówek DAF Nowej Generacji. Te najnowocześniejsze pojazdy zostaną dodane do floty elektrycznych pojazdów ciężkich Einride, będącej jedną z największych tego typu w Europie. Pierwsze pojazdy z serii 50 zostały zamówione i zostaną dostarczone w ciągu tego roku.

Zamówienie obejmie elektryczne ciężarówki DAF XD w szerokim zakresie specyfikacji, które Einride wdroży u różnych klientów. Pojazdy te będą wyposażone w trzy do pięciu akumulatorów zapewniających zasięg do 500 „bezemisyjnych” kilometrów. Wszystkie auta są dostarczane z pakietami napraw i konserwacji DAF. Konserwacja będzie przeprowadzana za pośrednictwem sieci dealerów DAF, w całej Europie obejmującej ponad 1100 lokalizacji.

Einride – światowy lider rynku

Einride projektuje, rozwija i wdraża technologie umożliwiające mobilność ładunków jako usługę (freight mobility as a service). Budując sieci zasilane przez pierwszy w swoim rodzaju ekosystem — inteligentną platformę programową Einride Saga, floty elektryczne i autonomiczne, infrastrukturę ładowania oraz sieci łączności — otwiera się odporna, ekonomiczna przyszłość . Einride, z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji, został założony w 2016 roku i jest światowym liderem na rynku cyfrowych, elektrycznych oraz autonomicznych technologii transportu towarowego. Dzisiaj działa w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Niemczech i krajach Beneluksu oraz cieszy się zaufaniem wiodących korporacji, które do elektryfikacji swojego transportu wykorzystują gotowe rozwiązania podmiotu. Robert Ziegler, dyrektor generalny Einride na Europę, ocenia „Einride jest zaangażowany w wybieranie wiodących producentów samochodów ciężarowych o najlepszych parametrach technicznych w branży. W firmie DAF znaleźliśmy doskonałego partnera, który kontynuuje rozbudowę naszej globalnej floty pojazdów elektrycznych. Wykorzystując przewagę technologiczną firmy DAF w połączeniu z naszymi własnymi rozwiązaniami w zakresie mobilności towarowej, z niecierpliwością oczekujemy ustanowienia nowego punktu odniesienia w wydajnym i zrównoważonym transporcie, jednocześnie spełniając zmieniające się potrzeby naszych klientów”.

Budowanie zdrowszej przyszłości

Richard Zink, dyrektor marketingu i sprzedaży oraz członek zarządu DAF, ocenił „Jesteśmy dumni, że możemy dostarczać nasze pojazdy elektryczne nowej generacji do Einride, będącym liderem w dostarczaniu innowacyjnych pakietów mobilności, opartych wyłącznie na pojazdach w pełni elektrycznych. Jako partner z wyboru oferujemy kompleksowe rozwiązanie mające na celu maksymalne wykorzystanie pojazdu”.

Zasięg do 500 kilometrów bezemisyjnych

Opracowane z myślą o bezemisyjnych zastosowaniach dystrybucyjnych i profesjonalnych, pojazdy nowej generacji DAF XD i XF Electric są napędzane wydajnymi i niezawodnymi silnikami elektrycznymi PACCAR EX-D1 i PACCAR EX-D2. Układy napędowe uzupełniają pakiety od dwóch do pięciu akumulatorów o pojemności do 525 kWh. Na jednym ładowaniu akumulatora umożliwia to „zasięg bezemisyjny” do 500 kilometrów. Ciężarówki mogą przejechać nawet do 1000 kilometrów dziennie – w pełni na napędzie elektrycznym – dzięki efektywnej strategii ładowania. Elektryczne modele XD i XF nowej generacji są produkowane w nowym zakładzie montażu elektrycznych ciężarówek DAF, który został oddany do użytku w kwietniu 2023 roku.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent